Twój koszyk 0 PLN
Kategorie
PL / PLN
Lista wpisów
Lista wpisów

Zastosowanie pustaków szalunkowych w budownictwie

08.09.2023
#PUSTAKI SZALUNKOWE

Pustaki szalunkowe zalewowe to budulec, który pomaga zaoszczędzić czas i pieniądze podczas budowy. Są lekkie i można łatwo je przenosić, co znacznie zwiększa komfort używania ich. Mimo tej piórkowej wagi można zbudować dzięki nim niezwykle mocne fundamenty i ściany piwniczne. Poniżej wyjaśnimy, czym się charakteryzują oraz jak układać pustaki szalunkowe.

Czym są pustaki szalunkowe fundamentowe?

Wyglądają charakterystycznie, trudno pomylić je z innymi rodzajami pustaków. Są puste w środku, mają ścianki o grubości 3-4 cm. Dzięki temu są lekkie i poręczne, więc można łatwo obsługiwać je w pracy. Pustaki szalunkowe fundamentowe to materiał budowlany, który pełni funkcję szalunku traconego. Oznacza to, że nie wyjmuje się go po postawieniu ściany. Użycie tych produktów jest alternatywą do procesu deskowania, którego ominięcie znacznie ułatwia i przyspiesza proces. Pustaki fundamentowe szalunkowe są wykonywane z mieszanki betonowej poddanej wibroprasowaniu, dzięki czemu są wytrzymałe i mają wysoką nośność. Dodatkowo bryły te są mrozoodporne i niewrażliwe na negatywne działanie wody. Brzegi pustaków szalunkowych zalewowych są wyprofilowane tak, aby stworzyć zamki, które szczelnie łączą poszczególne elementy. Dodatkowo mają specjalne wgłębienia, w których można umieścić pręty zbrojeniowe. Otwory są używane także jako uchwyty do przenoszenia pustaków, co skutecznie zwiększa wygodę pracy z nimi. Przemyślana konstrukcja sprawia, że pustaki betonowe szalunkowe są funkcjonalne i często wybierane podczas wielu prac budowlanych.

Zastosowanie pustaków szalunkowych

Pustaki szalunkowe zalewowe, dzięki swojej wytrzymałości i charakterystycznej budowie, są wykorzystywane przede wszystkim do tworzenia baz pod budynki. Buduje się dzięki nim mocne ściany fundamentowe, ściany nośne piwnic, a także ściany oporowe, ogrodzenia i słupy. Często wykorzystywane są także podczas wznoszenia garaży lub niewielkich budynków gospodarczych. Można wyodrębnić trzy typy pustaków szalunkowych fundamentowych. Są to: pustaki szalunkowe podstawowe - otwarte z obu stron. Używane do budowy ściany, pustaki szalunkowe narożne - otwarte z jednej strony, a zamknięte z drugiej. Wykorzystywane są do tworzenia zakończeń ściany i narożników, pustaki szalunkowe połówkowe - otwarte z obu stron. Są używane do uzupełniania ścian przed zakończeniem lub narożnikiem. Wykorzystując wszystkie typy pustaków fundamentowych zalewowych można stworzyć solidne ściany. Te bryły charakteryzują się wysoką wytrzymałością na ściskanie wynoszącą od 3,5 do 5 N/mm2. To niezwykle mocne rozwiązanie, które zapewnia, że stworzone konstrukcje będą stabilne.

Jak układać pustaki szalunkowe?

Proces układania pustaków fundamentowych szalunkowych nie jest skomplikowany. Można podzielić go na kilka etapów.

Wykonanie izolacji przeciwwilgociowej

Zanim przystąpi się do pracy z pustakami betonowych szalunkowych, należy przygotować odpowiednie podłoże. W tym wypadku jest to zabezpieczenie ław fundamentowych przed wilgocią. Ławy fundamentowe są umiejscowione w gruncie, przez co mogą zamoknąć, a następnie przekazać wilgoć wyżej, do ścian wykonanych z pustaków fundamentowych zalewowych. Wykonanie izolacji pozwoli uniknąć tego problemu. Najczęściej używa się dwóch warstw papy izolacyjnej, które klei się lepikiem (na gorąco) lub emulsją asfaltową (na zimno).

Murowanie na sucho 

Po pierwsze, jeśli podłoże jest nierówne, należy wyłożyć wyrównującą zaprawę cementową. Dopiero na niej ustawia się pustaki szalunkowe zalewowe. Co ważne, układane są na sucho, czyli bez użycia zaprawy. Ustawia się trzy lub cztery warstwy pustaków fundamentowych zalewowych, zależnie od ich wysokości. Przy układaniu należy wziąć pod uwagę istotną kwestię: zachowanie odpowiedniego przesunięcia spoin pionowych.

Montaż zbrojenia

Po ułożeniu pustaków betonowych szalunkowych można przejść do zbrojenia poziomego i pionowego. Oba wykonuje się całkiem łatwo. Poziome układa się w specjalnie wyprofilowanych ściankach poprzecznych pustaków. Dodatkowe zbrojenie jest możliwe przy słupkach i narożnikach w pionowych kanałach. Przy trzeciej lub czwartej warstwie pustaków fundamentowych szalunkowych należy umieścić podłużnie dwa pręty zbrojeniowe o średnicy 12-14 cm. To ważne, ponieważ po zabetonowaniu stworzą one wieniec ścienny. Warto pamiętać, że zbrojenie jest dostosowane do rodzaju ściany i jej przeznaczenia, dlatego dokładne ustalenia mogą różnić się od zaproponowanych. Należy ocenić daną sytuację i zastosować się do zaleceń inżyniera konstruktora.

Wypełnianie betonem

To najczęstsze pytanie dotyczące pustaków szalunkowych: ile betonu jest potrzebne do zalania ich? Trudno jednoznacznie na to odpowiedzieć. Jest to uzależnione od jakości betonu. Są jednak orientacyjne wyliczenia, które warto wziąć pod uwagę. Najczęściej oszacowanymi wartościami na 1 m2 ściany są:

• do ściany grubości 25 cm - około 0,15 m3 betonu

• do ściany grubości 30 cm - około 0,20 m3 betonu

• do ściany grubości 36 cm - około 0,25 m3 betonu

Rozrabiając beton należy postępować ściśle według instrukcji na opakowaniu. To niezwykle istotne, żeby masa była idealnie przygotowana. Jeśli będzie zbyt sucha, może nie wypełnić dokładnie pustaków fundamentowych zalewowych, pozostawiając niewidoczne na pierwszy rzut oka dziury. Z kolei jeśli będzie zbyt płynna, może wyciec na narożnikach. Po zabetonowaniu pierwszej warstwy pustaków betonowych szalunkowych należy odczekać, aż masa się zwiąże i dopiero wtedy rozpocząć prace nad kolejną warstwą. Zalecana jest odpowiednia pielęgnacja betonu przez przynajmniej siedem dni po zalaniu. Czynności, które należy wykonać są proste - należy pilnować, aby beton nie był suchy. Pustaki szalunkowe fundamentowe są funkcjonalnym i wygodnym budulcem. Użycie ich skraca czas pracy i zmniejsza koszta, które w innym wypadku musiałyby być wydane na proces deskowania. Co istotne, pustaki cechują się łatwym montażem i stosunkowo niską ceną. Warto zdecydować się na nie, kiedy planuje się budować fundamenty lub piwnice. Kiedy zrozumie się, jak układać pustaki szalunkowe, można wykonać z nimi wiele konstrukcji. Są one proste w obsłudze i ogromnie ułatwiają prace budowlane.

Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki