Płytki łazienkowe to sprawdzony i praktyczny sposób na uporządkowanie i dekorację przestrzeni w łazience. W poniższym artykule opiszemy – krok po kroku – jak właściwie je układać, a także, o czym pamiętać podczas ich końcowego poziomowania.
Dlaczego płytki w łazience to najpewniejsza opcja?
Łazienka to idealne miejsce dla płytek, gdyż tworzą one zamkniętą oraz jednolicie zaaranżowaną płaszczyznę. Płytki doskonale znoszą działanie wody i wysokich temperatur, a wraz z odpowiednią spoiną tworzą jednolitą, ochronno-dekoracyjną strukturę. Naturalnie bezpieczne kładzenie płytek na podłodze lub ścianach powinno być poprzedzone doborem odpowiedniego asortymentu, w tym:
- płytek do łazienki, najlepiej o właściwościach antypoślizgowych, które dodatkowo wyróżniają się niską nasiąkliwością,
- wodoodpornego kleju,
- spoiwa (fugi), która jest odporna na działanie oraz przenikanie wilgoci.
Mając to wszystko, można rozpocząć kładzenie płytek na ścianie lub podłodze łazienki. Poniżej opiszemy, jak należy to zrobić.

Układanie płytek łazienkowych krok po kroku – o czym pamiętać?
Właściwe przygotowanie podłoża
Nie wiesz, jak kłaść płytki w łazience? Na początek pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Musi być ono równe i suche. Czasami trzeba też zastosować odpowiednie zaprawy wyrównawcze. Dotyczy to zwłaszcza podłoża, w którym występują nawet niewielkie nierówności. W przypadku nawierzchni betonowej zaleca się, aby wcześniej zastosować warstwę podkładu, który ograniczy przenikanie zimna oraz będzie stabilnym podłożem, na którym zostaną osadzone płytki łazienkowe. W przypadku ścian podłoże warto wcześniej zabezpieczyć dodatkową warstwą gruntu, który zwiększy przyczepność mas wyrównujących.
Planowanie rozmieszczenia płytek
Jeśli płytki mają być układane na wycinku określonej płaszczyzny, należy wytyczyć linię, wzdłuż której będą one usytuowane. Można to łatwo zrobić za pomocą zwykłej poziomicy, a także ołówka.
Przed rozpoczęciem układania płytek należy odpowiednio przemyśleć:
- sposób ich rozmieszczenia (np. z przesunięciem, na jodełkę),
- miejsce, od którego rozpoczniemy układanie płytek,
- usytuowanie płytek z uwzględnieniem milimetrowej przerwy na fugi.
Jak układać płytki w łazience?
Układanie płytek rozpoczynamy od środka pomieszczenia, po czym rozmieszczamy je tak, aby kierować się do jego krawędzi. Płytki należy układać bezpośrednio na kleju, pamiętając jednocześnie o ich dociśnięciu. Dzięki temu lepiej będą trzymać się podłoża. Jak kłaść płytki na ścianie, aby zachować między nimi odpowiedni dystans? Najlepiej użyć specjalnych klinów dystansowych lub sznurka. Szerokość fugi powinna wynosić od 1 do 2 mm.
Precyzja podczas układania płytek to rzecz święta. Dlatego należy robić to zgodnie z wytyczonymi liniami. Jeśli układamy płytki w jodełkę lub w konkretny wzór, warto być konsekwentnym, dzięki czemu uzyskany efekt dekoracyjny będzie spójny i estetyczny.
Poziomowanie płytek
Podczas układania płytek należy pamiętać o właściwym poziomowaniu. Dzięki temu nie tylko uzyskamy fugę o jednolitej grubości, ale też sprawimy, że położona nawierzchnia będzie idealnie równa. Jak kłaść płytki na podłodze z wykorzystaniem takich rozwiązań jak np. system poziomowania płytek? Po nałożeniu pojedynczej sztuki na klej wsuwamy pod nią klips. Następnie kładziemy sąsiadujące ze sobą płytki oraz dociskamy je za pomocą klina. Możemy go również docisnąć za pomocą specjalnego narzędzia. Gdy klej wyschnie, klipsy możemy łatwo wybić, pamiętając jednak, aby uderzać w nie z boku, a nie od strony klina lub klipsa.
Koniec montażu
Gdy zakończymy pracę kładzenia płytek w łazience, należy jeszcze raz dokładnie sprawdzić, czy są one równe względem siebie. Następnie pozostawiamy je na ułożonej powierzchni na tak długo, jak zostało to określone przez producenta. Gdy klej wyschnie możemy usunąć system poziomowania płytek oraz przystąpić do maskowania szczelin za pomocą fugi. Gdy wszystkie przerwy zostaną wypełnione, a fuga wyschnie oraz stworzy wytrzymałą, twardą strukturę, możemy oczyścić świeżo położone płytki z osadzających się na nich zanieczyszczeń.
Jak widać, profesjonalne układanie płytek w łazience to czasochłonny proces, lecz efekt końcowy będzie efektowny i trwały przez lata. A jeśli nie masz doświadczenia w takich pracach, warto skorzystać z pomocy glazurnika.