Profesjonalne ocieplenie budynku styropianem ma ogromne znaczenie dla jego bilansu cieplnego. Dzięki użyciu warstwy termoizolacji nie tylko zyskujemy komfort termiczny, ale też zmniejszamy wydatki. Oczywiście do ocieplenia można wykorzystać wiele innych materiałów, ale to właśnie styropian zapewnia najlepszą relację koszt-efekt.
Ocieplanie domu styropianem – od czego zacząć?
Prace ociepleniowe poprzedź rozsądnym planowaniem. Określ, czy chcesz ocieplić już istniejący budynek, czy też planujesz budowę domu z ociepleniem. Wybierz też przestrzeń, którą chcesz ocieplić. Możesz ograniczyć się wyłącznie do ściśle określonych prac, takich jak np. ocieplenie stropu poddasza nieużytkowego styropianem, a możesz też położyć warstwę styropianu na:
- ściany (elewację ścienną),
- dach
- obszar wokół balkonu itd.
Zachęcamy Cię do realizacji kompleksowych prac. Potraktuj ocieplenie domu styropianem jako inwestycję, która całościowo wpłynie na Twój dom, komfort oraz kieszeń.
Na początek sprawdź stan elewacji
Jeśli zamierzasz wykonać ocieplanie styropianem już istniejącego budynku, skontroluj stan i nośność elewacji ściennej. Płyty styropianowe należy mocować na równej płaszczyźnie, która pozbawiona jest jakichkolwiek ubytków. Musisz też pamiętać, aby:
- oczyścić ścianę z grzybów, pleśni i innych zanieczyszczeń,
- nakładać termoizolację wyłącznie na suche podłoże.
Kontrolę stanu elewacji możesz przeprowadzić za pomocą… młotka. Wystarczy opukać ją w miarę stanowczo. Jeśli usłyszysz stłumiony dźwięk, to jest to oznaka zawilgoconej elewacji. Uderzenie elewacji młotkiem pozwoli Ci również sprawdzić jej nośność. Jeśli tynk będzie odpadał, to jest to znak, że jest ona zbyt mała.
Wybierz odpowiedni styropian
Zanim wykonasz ocieplenie, postaw na odpowiedni materiał. Masz do wyboru:
- styropian biały, który wytwarza się ze spienionego polistyrenu,
- styropian grafitowy, który powstaje z mieszanki polistyrenu i grafitu, dzięki czemu wykazuje lepsze właściwości termoizolacyjne.
Pamiętaj też o wyborze materiałów, które będą niezbędne podczas montażu płyt styropianowych. Zakres potrzebnego Ci asortymentu będzie zależeć od metody, którą wybierasz.
Technika lekka mokra – to najpopularniejsza metoda, dzięki której wykonasz ocieplenie budynku styropianem. Wybierając ją, musisz zaopatrzyć się w klej do styropianu, zaprawę klejąco-szpachlową, a także plastikowe kołki, dzięki którym wykonasz kołkowanie styropianu. Potrzebna będzie Ci też siatka z włókna szklanego oraz preparat gruntujący. Zachęcamy Cię również do nabycia specjalnych listew startowych, dzięki którym nadasz poziom dolnej warstwie termoizolacji.
Pamiętaj o przygotowaniu podłoża
Na początek wyczyść powierzchnię nośną i pozbądź się grzybów oraz pleśni. Możesz to zrobić ręcznie lub za pomocą myjki ciśnieniowej. Na koniec poczekaj, aż fasada całkowicie wyschnie. Do usuwania zanieczyszczeń organicznych możesz użyć specjalnych środków biobójczych.
Następnie przygotuj powierzchnię ścian do położenia ocieplenia. Możesz to zrobić za pomocą preparatów gruntujących, które nakłada się wałkiem lub szerokim pędzlem. Zanim położysz styropian do ocieplenia, możesz zagruntować tynk.
Zaczynamy ocieplać – o czym warto pamiętać?
Jeśli już podjęliśmy decyzję, jaki styropian na ocieplenie domu będzie najlepszy, a także określiliśmy stan podłoża i odpowiednio go przygotowaliśmy, możemy rozpocząć właściwe ocieplenie domu styropianem.
Proces ten rozpoczynamy od montażu listwy startowej, której zadaniem jest podparcie pierwszej warstwy styropianu, a także zabezpieczenie go przed uszkodzeniami mechanicznymi, oddziaływaniem wilgoci i niskich temperatur, a także atakami ze strony gryzoni.
Następnie przystępujemy do przyklejania płyt styropianowych. Możemy to zrobić poprzez:
- nakładanie zaprawy klejącej w taki sposób, aby nanieść ją wzdłuż obwodu oraz punktowo,
- nałożenie kleju pacą zębatą – metoda ta jest polecana zwłaszcza w przypadku nakładania izolacji na bloczki z gazobetonu lub prefabrykatów.
Przyklejając płyty, pamiętaj o tym, aby przesuwać je względem siebie o połowę długości. Dzięki temu położona powłoka będzie szczelniejsza i jednocześnie zapewni jeszcze lepsze właściwości termoizolacyjne poprzez wyeliminowanie ewentualnych mostków termicznych.
Jak kołkować styropian?
Wykonując np. ocieplenie poddasza styropianem lub ocieplenie ścian, warto pamiętać o kołkowaniu. W tym celu należy zaczekać, aż klej zwiąże – proces ten może trwać aż 72 godziny. Po upływie tego czasu należy nałożyć na wiertarkę specjalną końcówkę frezującą, którą należy nawiercać styropian na głębokość większą o około 1 – 2 cm od długości kołka. Na każdej z płyt należy wykonać po dwa otwory. Po wprowadzeniu kołków ocieplanie styropianem będzie stabilniejsze (zwłaszcza w takich miejscach jak naroża).
Uwaga! Po nałożeniu ocieplenia należy wypełnić wszystkie ubytki za pomocą pian poliuretanowych o niskim stopniu rozprężania. Nadmiar piany należy usunąć za pomocą nożyka. Kołkowanie styropianu nie jest obowiązkowe, ale warto je wykonać, chociażby dla poczucia własnego bezpieczeństwa.
Dalsze prace wykończeniowe – o czym pamiętać?
Gdy już wyłożysz ściany styropianem, pamiętaj o nałożeniu kolejnej warstwy zaprawy klejowej. Następnie umieszcza się w niej specjalną siatkę zbrojoną, którą pokrywa się i wyrównuje warstwą kleju za pomocą metalowej pacy.
Pracę rozpocznij od wnęk okiennych oraz drzwiowych. Siatkę można łatwo pociąć, dlatego przytnij je na niewielkie kwadraty i umieść najpierw w płaszczyźnie poziomej, a następnie pionowej.
Następnym krokiem jest użycie podkładu tynkarskiego, który warto nałożyć od razu po wyschnięciu kleju. Dzięki temu zwiększysz przyczepność podłoża pod tynk elewacyjny.
Wykonując ocieplanie dachu styropianem lub ścian elewacyjnych, konieczne będzie wykonanie odpowiedniej elewacji. Możesz użyć do tego celu tynk cienkowarstwowy. Czynność tą możesz wykonać ręcznie lub maszynowo. Następnie pomaluj tynk farbą fasadową, aczkolwiek zachęcamy Cię do tego, aby czynność tą wykonać dopiero po upływie co najmniej 4 tygodni od nałożenia warstwy tynkarskiej. Malowanie poprzedź gruntowaniem.
Reasumując, stosowanie wszystkich powyższych rozwiązań może podnieść koszt ocieplenia styropianem 1m2, ale za to przyniesie trwały efekt w postaci solidnej i wytrzymałej warstwy termoizolacyjnej.