Rynna to jeden z najważniejszych elementów systemu zadaszenia. Jej prawidłowy montaż ma wpływ na bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu, a także na stan elewacji i samego zadaszenia. Jak zatem profesjonalnie zamontować rynnę? Czym różni się montaż rynien metalowych od plastikowych?
Rynna plastikowa – czy warto ją zamontować na dachu?
Na początek warto sobie zadać pytanie, czy warto zdecydować się na montaż rynien plastikowych. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, gdyż system PCV jest łatwy w montażu i lekki, dzięki czemu nie obciąża konstrukcji dachu. Za wyborem rynien z plastiku przemawia również ich popularność. Nie jest tajemnicą, że modele te są bardzo często wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych, co również świadczy o ich opłacalności.
Jakie wady mają plastikowe rynny? Z pewnością nie są one tak trwałe, jak rozwiązania stalowe. “Plastiki” są wrażliwe przede wszystkim na uszkodzenia mechaniczne, znaczne różnice temperatur (zimą mogą pękać) oraz na długotrwałe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego.
Rynna stalowa – zalety i wady
Rynny stalowe są cięższe, w związku z czym wymagają zastosowania specjalnej techniki mocowania. W związku z tym montaż rynny ze stali jest bardziej kosztowny i czasochłonny. Należy jednak pamiętać, że modele wykonane ze stali ocynkowanej są:
- odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki pogodowe,
- eleganckie – świetnie prezentują się niezależnie od rodzaju dachu,
- inwestycją na długie lata.
Montaż rynien plastikowych – co warto wiedzieć?

Przygotowanie narzędzi i elementów systemu
System rynnowy składa się z wielu elementów, takich jak:
- złączki i kolanka,
- rury spustowe,
- mufy, obejmy,
- rynny: dachowe i spustowe (te ostatnie odprowadzają wodę bezpośrednio do ziemi),
- narożniki, zaślepki, osadniki itd.
Przed montażem warto też przygotować sobie odpowiednie narzędzia, w tym sznurek, poziomicę, piłę do tworzywa sztucznego oraz wkrętarkę.
Jak zaplanować system rynnowy?
Następnym krokiem jest dokładne planowanie całego systemu. Trzeba uwzględnić nie tylko położenie rynien dachowych, ale też montaż rynien spustowych. Dlatego najpierw ustal miejsca, w których zamontujesz odpływy. Potem rozmieść pierwsze dwa haki, pamiętając, aby znalazły się one w najniższym punkcie instalacji, to jest w pobliżu odpływu oraz w najwyższym punkcie rynny dachowej. Pomiędzy obydwoma punktami należy rozmieścić sznurek, który określi spadek rynny. Szacuje się, że jego wartość powinna wynosić od 1 do 3 mm na każdy metr.
Uwaga! Planowanie rozmieszczenia haków powinno uwzględniać położenie potencjalnych przeszkód, w tym okien dachowych i okapów.
Montaż orynnowania dachowego
Kolejne haki należy rozmieścić mniej więcej co 60 cm. W miejscach, w których woda może się gromadzić (np. narożnik), warto mocować haki co 10 – 15 cm. Następnie należy przymocować do nich złączki dylatacyjne. Są one niezbędne przy systemach o długości minimum 20 m, gdyż tworzywo PCV może rozszerzać się na skutek oddziaływania wyższej temperatury.
Jak powinien przebiegać montaż rynien spustowych?
Rury spustowe należy przymocować bezpośrednio do ściany budynku, wykorzystując do tego celu obejmy rozmieszczane mniej więcej co 1,5 metra. Na dole rynien należy zwykle rozmieścić kolanka i rury odprowadzające, tak aby woda nie zalewała fundamentów budynku.
Uwaga! Po wykonaniu całej instalacji warto ją zalać wodą, dzięki czemu z łatwością sprawdzisz jej szczelność. Ewentualne nieszczelności należy jak najszybciej wyeliminować.
Jak montować rynny metalowe?
Montaż rynny metalowej wygląda nieco inaczej niż w przypadku jej plastikowego odpowiednika. Podobnie jak w przypadku instalacji PCV, również i tu wymagane jest przygotowanie odpowiednich narzędzi.
Prawidłowy montaż rynien rozpoczynamy od przygotowania:
- piły do metalu,
- młotka, poziomicy,
- sznurka (do poziomowania) oraz wkrętarki.
Oczywiście konieczne będzie też wyposażenie się we wszystkie niezbędne elementy systemu, o których była mowa wcześniej (rynny, rury spustowe, łączniki, kolanka itd.).
Ogólne zasady montażu rynien stalowych
Montując rynny plastikowe, należy zamontować skrajne haki (góra i dół). Podobną metodę stosuje się w przypadku rynien metalowych. Gdy już wytyczymy spadek za pomocą sznurka, mocujemy haki co 60 cm. Miejsca, które są szczególnie narażone na oddziaływanie ciężaru wody, należy zabezpieczyć hakami rozstawionymi co 50 cm. Rynny należy łączyć przy pomocy specjalnych łączników klamrowych.
Jak zamontować rynny spustowe stalowe? Mocujemy je tak samo, jak w przypadku instalacji PCV, to jest za pomocą obejm rozstawionych co 1,5 metra.
Jak widać, montaż rur stalowych i plastikowych ma wiele cech wspólnych. Niemniej niektóre detale (jak narzędzia lub rozstaw haków) mogą wyglądać nieco inaczej.
W ofercie Dombud znajdziesz zarówno rynny metalowe, jak i plastikowe rynny PVC znanych producentów. Zapraszamy do ich sprawdzenia!